Zaujíma nás

Čo si myslia stredoškoláčky o umelej inteligencii?

V súťaží príležitostí DITEC Opportunity Award 2023 budú študentky už 5. ročník za sebou prezentovať svoje názory na informačné technológie. Porotou ocenené víťazky si odnesú aj finančnú odmenu vo výške 200, 300 a 500 eur.

Termín odovzdania projektov
15. november 2023, 23:59:59

Témy na rok 2023

1. AI pre lepší svet

Navrhni projekt, kde by umelá inteligencia mohla byť využitá na zlepšenie služieb občanom.

2. Etická umelá inteligencia

Navrhni riešenie, ktoré zabezpečí, že sa umelá inteligencia bude správať eticky. Tak, aby riešenia rešpektovali súkromie a zabezpečovali rovnosť.

3. Technológie a kultúra

Ako môžu technológie ovplyvniť a zmeniť kultúru a spôsob, akým sa zdieľajú a zachovávajú kultúrne dedičstvo a hodnoty? Berie AI prácu umelcom a kreatívnym povolaniam alebo nie?

Môže ťa zaujímať...

Čo je zmyslom súťaže?
Informačné technológie posúvajú náš život míľovými krokmi dopredu. Na rozvoj sú však potrebné všetky bystré mozgy k dispozícii a bez šikovných žien to nepôjde. Aj preto už piaty rok po sebe vyhlasuje spoločnosť DITEC súťaž príležitostí pre šikovné stredoškoláčky so záujmom o IT - DITEC Opportunity Award.
Pre koho je súťaž určená?
Súťaže Opportunity Award 2023 sa môžu zúčastniť dievčatá, ktoré sú študentkami akejkoľvek strednej školy v Slovenskej republike, majú záujem o IT.
Ako sa dá zapojiť do súťaže?
Stačí, keď pripravíš a pošleš nám príspevok na jednu z troch ponúkaných tém:
1. AI pre lepší svet: Navrhni projekt, kde by umelá inteligencia mohla byť využitá na zlepšenie služieb občanom.
2. Etická umelá inteligencia: Navrhni riešenie, ktoré zabezpečí, že sa umelá inteligencia bude správať eticky. Tak, aby riešenia rešpektovali súkromie a zabezpečovali rovnosť.
3. Technológie a kultúra: Ako môžu technológie ovplyvniť a zmeniť kultúru a spôsob, akým sa zdieľajú a zachovávajú kultúrne dedičstvo a hodnoty? Berie AI prácu umelcom a kreatívnym povolaniam alebo nie?
Akú formu mám zvoliť?
Si TikTokerka či budúca instagramová influencerka? Alebo rada nakrúcaš youtube video? Či naopak Ti tieto veci nič nehovoria a radšej riešiš zložité matematické problémy na obrazovke počítača? Je to jedno. Ani Nicola Tesla či Ada Lovelace predsa nemali účty na sociálnych sieťach. Krátke video, fotoprezentácia, powerpoint či jednoduchý textový opis? Na forme nám nezáleží, zvoľ si pre seba tú najpríjemnejšiu. Najdôležitejší je obsah!
Dokedy sa dá zapojiť do súťaže?
Svoje súťažné príspevky v akejkoľvek forme nám pošlite na e-mailovú adresu studentka@ditec.sk, najneskôr do nedele 15. novembra 2023 o 23:59:59. Príspevok musí byť v slovenčine. Následne porota, zložená zo zástupcov organizátora súťaže spoločnosti DITEC, a.s., ako aj občianskeho združenia Aj Ty v IT a konferencie ITAPA vyberie tri najlepšie návrhy. Veríme, že ten Tvoj bude jedným z nich!
Prečo sa súťaže zúčastniť?
Okrem prestížneho ocenenia pre víťazku Opportunity Award 2023 získajú tri najlepšie návrhy aj finančné ohodnotenie, vo výške 200, 300 a 500 eur.
Ako prebehne odovzdávanie cien?
Víťazka súťaže si cenu Opportunity Award 2023 preberie na slávnostnom galavečere ITAPA v Bratislave vo štvrtok 23. novembra 2023. Ostatné ceny odovzdá spoločnosť DITEC, a.s. vo svojich priestoroch, prípadne inou formou po dohode s víťazkami.
Kde získam podrobné informácie o súťaži?
Všetky potrebné informácie, aktuality, ako aj archív predchádzajúcich ročníkov nájdeš na webe www.opportunity.sk.
„Byť členkou odbornej poroty, ktorá posudzuje príspevky šikovných dievčat so záujmom o IT, je pre mňa každý rok nielen cťou, ale aj veľmi príjemnou povinnosťou. Tešíme sa na všetky príspevky a prajeme súťažiacim veľa šťastia a bystrú myseľ,“
Anka Záhorčáková

prečo

5. ročník
DITEC Opportunity Award

Laureátkou Nobelovej ceny za ekonómiu sa tento rok stala Claudia Goldin za svoj výskum fenoménu zvaného gender gap – neviditeľnej priepasti medzi pohlaviami, ktorá je stále prítomná pri napĺňaní kariérnych cieľov. Myslíme si, že všetci ľudia by mali mať rovnaké príležitosti. Aj preto na pôde Medzinárodného kongresu ITAPA 2023 organizujeme už 5. ročník DITEC Opportunity Award.

„Informačné technológie sú rýchlo sa rozvíjajúcou súčasťou života každého z nás, sektor je samozrejme hladný po šikovných ľuďoch. My v spoločnosti DITEC si uvedomujeme, že podporovať dievčatá so záujmom o IT je dôležitou súčasťou nášho poslania a preto vyhlasujeme aj súčasný 5. ročník súťaže. Ústrednou témou tohto ročníka bude fenomén umelej inteligencie,“ hovorí obchodná riaditeľka spoločnosti a ambasádorka pre ženy v IT Anna Záhorčáková, ktorá súťaže príležitostí pre študentky slovenských stredných škôl organizuje od roku 2019.